Česnek je velmi rozšířenou bylinou, známou takřka po celém světě a má široké uplatnění jak v běžné kuchyni, pro svou výraznou chuť a aroma, ale pevné místo zaujímá i v tradičním přírodním léčitelství, protože odrůdy česneku mají celou řadu léčivých schopností, které si blíže uvedeme v sekci o účincích česneku. Ne nadarmo bývá česnek často označován jako zázračná rostlina.

Česnek

Po celém světě roste asi 660 druhů, které jsou nejvíce rozšířeny v Evropě, Asii a Severní Americe. O něco méně také v Africe, Střední a Jižní Americe. Na našem území se vyskytuje několik původních druhů, za zmínku stojí zejména nejčastěji se objevující medvědí česnek a asi nejznámější česnek kuchyňský.

Chemické složení česneku

Co se týče obsahu užitečných látek v česneku, jejich zastoupení je opravdu bohaté. Palice česneku se mohou chlubit celou řadou vitaminů, např. B1, B2, B3, B5, B6 a vitaminu C. Obsahuje též minerály vápník, železo, hořčík, draslík, fosfor, mangan, selen, sodík a zinek, a mnoho sloučenin, obsahujících síru, zejména allicin. Je to látka s protizánětlivým, baktericidním účinkem, taktéž hlavním zdrojem typického aroma česneku.

Odrůdy česneku

I přes velké množství odrůd česneku z různých koutů Země, se staly doslova legendou druhy česneku pěstované na území České Republiky. Jejich hlavním rozpoznávacím znakem je vysoký obsah silic a jiných aromatických látek, z čehož lze odvodit, že tyto odrůdy jsou velmi výrazné chuti a vůně a s tím souvisí i silné antioxidační a detoxikační účinky, pro které je tato bylina tak oblíbená a široce využívána.

Bohužel, v současné době je trh zaplaven jinými odrůdami, převážně ze Španělska, Turecka a hlavně z Číny. Tyto druhy nejsou tak výrazné chuti a obsah aktivních látek taktéž není tak vysoký, jak by bylo třeba. Nízká nákupní cena je pro domácí pěstitele těžkou konkurencí, a tak se stalo, že tradice domácího česneku dostala těžkou ránu a v podstatě zanikla. Naštěstí v posledních letech vzrůstá poptávka po Českých odrůdách česneku a lidé jsou ochotni za něj zaplatit i o něco vyšší cenu, než za odrůdy cizokrajné.