Legendy okolo česneku a něco z historie

Česnek se údajně podával již dělníkům ve starém Egyptě, při stavbě pyramid. Ve starém Řecku a Říme měl již tehdy jistou pozici v medicíně a užíval se jako lék k celé řadě chorob a prý se věřilo, že pomáhá vojákům v legiích k navýšení odvahy.

Česnek

V obou světových válkách se vojákům často podával česnek, aby se zmenšilo riziko gangrény končetin.

„Jak rozeznám český česnek od asijských odrůd?“

Tohle je docela ošemetné. Laik v podstatě nemá šanci rozeznat český česnek od cizokrajného. Jedinou spolehlivou pomůckou je fakt, že většina české produkce se sklízí během červa a července a k dostání je tedy zhruba do konce roku. Opět záleží na velikosti produkce a možnosti skladování. Takže budiž pomůckou fakt, že pokud je někdy na jaře prodáván česnek s označením, že pochází z Česka, tak to nejspíš nebude pravda.

„Má česnek nějaké negativní vlastnosti?“

Za negativní vlastnost, i když ne zcela tak zásadní, se dá považovat jeho aromatičnost. Jestli rádi křoupete stroužky česneku jen tak na divoko, ucítí to lidé široko daleko.

Další problém může nastat, pokud máte citlivější zažívání, nebo to s křoupáním stroužků přeženete. Může se vám udělat nevolno, podráždíte si sliznici a rozhodíte zažívání, ale jinak nic zásadního se vám při běžné konzumaci česneku nestane, a to i včetně jeho extraktů, stát nemůže. Stačí se jen držet hesla „Všeho s mírou.“