Česnekspoustu léčivých účinků, které jsou známy už po celá staletí. Bývá po právu označován jako všelék a přírodní antibiotikum užívaný mnohými kulturami.

Účinky česneku

Antibiotický účinek

Tento účinek byl u česneku již mnohokrát prokázán. Za nejvýznamnější antibiotikum v česneku se považuje allicin a slabší antibiotické účinky mají i některé jeho rozkladné produkty. Samotná allicin je navíc patnáctkrát silnější, než penicilin a má obrovskou výhodu v tom, že lidské tělo si na něj častým používáním nevypěstuje rezistenci.

Antibakteriální účinek

Již v roce 1939 bylo zjištěno, že čerstvá česneková šťáva byla účinná proti celé řadě patogenních bakterií, zejména proti Escherichia coli, Salmonella, Stafylococcus a mnohé další. Rovněž bakterie způsobující tuberkulózu je citlivá na česnek, stejně jako bakterie, způsobující žaludeční vředy.

Antimykotický účinek

Česnek vykazuje zajímavou aktivitu proti patogenním plísním a kvasinkám.

Antivirotický účinek

Dosud je k dispozici jen málo výsledků výzkumu o působení česneku proti virovým chorobám. Zatím je potvrzené, že největší účinek má česnek jako preventivní opatření.

Antiparazitický účinek

Jeden z mnoha důvodů, proč je česnek tolik oblíbený. Je vysoce účinný na celé spektrum parazitů od roupů, přes škrkavky, až po tasemnice.

Česnek jako potravinový doplněk si můžete zakoupit na Mixturam.cz

Mixturam

Antikarcinogenní účinek

Řada lékařských studií prokázala, že pravidelná konzumace česneku podstatně snižuje riziko vzniku rakoviny. Zejména rakoviny žaludku, střev a rakoviny prostaty. V případě ostatních typu rakoviny má funkci podobnou blokátoru a zastavuje další rakovinné bujení.

Účinky na krevní oběh

Česnek je známý pro svou schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi, čímž aktivně pomáhá v boji proti arterioskleróze – snížení průchodnosti cév. Navíc má česnek tu vlastnost, že dokáže ředit krev a rozpouštět krevní sraženiny, zlepšuje průtok krve a snižuje vysoký krevní tlak. Zlepšuje pružnost cév a tím pádem má vliv i na křečové žíly.