O potravinových doplňcích slyšel jistě každý. Velmi často se o nich vedou bouřlivé debaty, ale než začneme rozebírat, zda mají přínos či nikoliv, nebylo by od věci si prvně ujasnit, co se pod tímto pojmem rozumí.

Česnek - potravinové doplňky

Co jsou to potravinové doplňky?

Jedná se přípravky, nejčastěji ve formě tablet nebo kapslí, které obsahují celou řadu vitaminů, minerálů a stopových prvků, jež lidské tělo potřebuje ke své správné funkci. Jsou to všechno látky běžně obsažené ve stravě, v podstatě se tedy nejedná o nic „umělého“ a všechny produkty jsou na přírodní bázi.

Proč používat doplňky stravy?

Když jsou všechny látky v potravě, tak proč se tedy nějakými suplementy zabývat? Jde o to, že v potravě sice jsou, ale ne všechny naše tělo přijme. Velká část užitečných látek se znehodnotí tepelnou úpravou a konzervací. Ten zbytek zase nemusí organismus efektivně vstřebat a využít.

Důležitou roli zde hraje také pestrá strava a zdravý životní styl. V tomhle může být docela problém. Žijeme v hektické době, plné stresu a spěchu. Ze všech stran na nás působí celá řada negativních vlivů, které lidskému organismu škodí. Udržovat pestrou stravu tak, aby obsahovala všeho dostatečné množství je poměrně velmi složité, navíc kvalita potravin, které jsou nám nabízeny, mnohdy pokulhává. Navíc je tu lákadlo v podobě různých pochutin, jídla z rychlého občerstvení a závodních jídelen, smažené pokrmy, tučná jídla, alkohol a cigarety. Nejsme přece mniši v Tibetu, tak proč žít asketickým způsobem života a neužívat si?

Všechny tyhle slasti a strasti moderního života oslabují náš organismus a ten se nemůže účinně bránit, pokud k tomu nemá všechny potřebné prostředky, ve formě vitaminů, minerálů, stopových prvků atd.

Nedostatek těchto látek se z počátku nemusí projevovat nějak závažně. Zvýšená únava, časté nemoci, nechuť k jídlu, potíže se spánkem. Zařazením vhodného doplňku do vaší stravy můžete tyto problémy odstranit, případně jím předejít včasnou prevencí.

Pozitivní účinky doplňků na organismus

Správně zvolené doplňky výživy zajistí vašemu tělu všechny potřebné živiny, pro život bez zbytečných zdravotních problémů, plni energie a chuti do jakýchkoliv činností. Důležité je vědět, že se nejedná o žádné náhražky. Žádný suplement nikdy plně nenahradí pestrou stravu. Princip funkce doplňků je ten, že postupným uvolňováním aktivních látek, zajišťují organismu stabilní přísun látek, které v potravě chybí, nebo je jich nedostatek. V případě dodržení správného dávkování nehrozí žádné riziko.